Енергетичний зашморг: хто контролює електрику в ПМР і чим це загрожує Україні

30 січня 2025 р. 21:05

Енергетичний зашморг: хто контролює електрику в ПМР і чим це загрожує Україні

Ілюстрація: ЦПР

З 1 січня 2025 року Молдова разом із окупованим росією регіоном Придністров’я стикнулась з енергетичною кризою. З цього дня рф припинила в республіку постачання газу, що спровокувало труднощі як з теплом, так і з електроенергією. За версією росіян, причина - припинення транзиту палива через Україну, а також невизнання Молдовою боргу перед російським концерном "Газпром" у розмірі $709 млн. До речі, борг накопичився саме за газ для неконтрольованої урядом Молдови "республіки", тобто за окуповані території.  

І якщо Молдова змогла стабілізувати ситуацію, зокрема за допомогою Європейського Союзу, то Придністровська молдавська республіка (ПМР) опинилась на межі гуманітарної катастрофи. Адже в окупованому регіоні в зимовий період припинили централізовану подачу тепла та гарячої води, ввели віялові відключення електроенергії по 5 годин на добу, а більшість підприємств, окрім тих, що виробляють продукти харчування, зупинили свою роботу. За інформацією "уряду" невизнаної "республіки", ситуація вже позначилась на стані економіки. При цьому вирішити питання з постачанням газу можливо. Однак, схоже, у кремля, який де-факто керує Придністров’ям, свої плани.

Центр публічних розслідувань розбирався, хто контролює енергетику в ПМР і чим це загрожує Україні.

Штучна криза

1 січня в оперативному штабі Придністров’я повідомили, що накопиченого газу в "республіці" вистачить на півдні ПМР до 20 січня, на півночі – до 10-го. Газом забезпечують деякі об’єкти охорони здоров’я й соцзахисту. Також паливо подають у багатоповерхівки для приготування їжі.  

Критична залежність від поставок газу у Придністров’ї, в першу чергу, пов’язана із роботою Молдавської державної районної електростанції (МолДРЕС) – одного з найбільших подібних підприємств у Європі, яке контролюється владою ПМР. Саме МолДРЕС забезпечує невизнану "республіку" електроенергією. Крім цього станція продавала електрику і в Молдову. 

МолДРЕС має можливість виробляти електроенергію з використанням природного газу, вугілля та мазуту. Наразі станція працює в обмеженому режимі, генеруючи електроенергію за рахунок вугілля. Однак вугілля теж вистачить ненадовго. Як повідомили в уряді Республіки Молдова, щоденне споживання вугілля становить 1000 тон, запаси цього палива будуть вичерпані приблизно до кінця січня. 

8 січня президентка Молдови Майя Санду спілкувалась із президентом України Володимиром Зеленським щодо енергетичної кризи. Зеленський пообіцяв допомогти з вугіллям, повідомляє "Українська правда". Однак у не контрольованому Молдовою Придністров’ї, уряд якого відмовився від допомоги, схоже, своя гра.  

Так, 15 січня стало відомо, що "президент" ПМР Вадим Красносільський прибув до москви. Як повідомляють російські видання, начебто вже є попередні домовленості щодо вирішення енергетичної кризи в невизнаній республіці – газ будуть подавати як гуманітарний, тобто за рахунок рф, в обсязі, необхідному для населення Придністров’я, теплоенергетики та промислових підприємств ПМР. Маршрут поставок палива визначать у ході додаткових перемовин. При цьому Красносільський визнає, що дата відновлення поставок російського газу до "республіки" ще не визначена.

А тим часом жителі "російської республіки" продовжують виживати взимку без тепла, газу та з обмеженою електрикою.


Реакції на енергетичну кризу в ПМР у соцмережах

За словами журналіста TVR Moldova Іллі Гулки, поставки російського газу у ПМР можливі в обхід України – через "Турецький потік", але кремль не хоче використовувати цей шлях, намагаючись тиснути на Молдову і створюючи, по суті, штучну кризу.   

Одним з варіантів вирішення, який начебто обговорюють у кремлі з "лідерами" ПМР, може бути поставка газу у Придністров’я через молдавську приватну газотранспортну компанію Natural Gaz D.C. Про це пише російське видання EADaily. Придністровська компанія "Тираспольтрансгаз" уклала рамкову угоду із Natural Gaz D.C. в обхід державного концерну "Молдовагаз", який раніше постачав паливо в окуповану "республіку". Співвласник підприємства Natural Gaz D.C. Аркадій Вікол заявив, що не постачає саме російський газ, а купує газ у Європі. Примітно, що через укладену угоду Вікола вже викликала на бесіду молдавська спецслужба, повідомляє видання Nokta

За словами Іллі Гулки, такий варіант не влаштовує Кишинів. На думку керівництва республіки, подібний контракт є нелегальним, а компанія Natural Gaz D.C. навряд отримає державне погодження, тому цей договір не буде працювати. Єдиний шлях транспортувати паливо у Придністров’я - через компанію "Молдовагаз".

Вже 20 січня стало відомо про те, що Тирасполь готовий закуповувати природний газ через компанію "Молдовагаз". Так званий президент невизнаної республіки Вадим Красносільський заявив, що рішення вже озвучене Кишиніву, і Придністров’я гарантує оплату за паливо.

Варто зазначити, що більше 50% акцій компанії "Молдовагаз" належить російському підприємству "Газпром", 13,44% - адміністрації ПМР і 35,33% - уряду Молдови. 30 грудня 2024 року на засіданні уряду прем’єр-міністр Республіки Молдова Дорін Речан закликав до перегляду законодавства про націоналізацію, щоб уряд міг повернути свої "стратегічні активи, захоплені "силою та шантажем", написала молдавська служба Радіо Свобода. Річ саме про компанію "Молдовагаз". 

Російський тиск

Ілля Гулка зазначає, що Молдова має змогу купувати газ в Європі, тому надзвичайної ситуації, подібної придністровській, вдалось запобігти. Однак певні проблеми є. Наразі республіка не закуповує електроенергію у МолДРЕС. Тому значно зросли ціни на електрику, яку країна купує в Румунії.

"Це звичайно має вплив на життя молдавських жителів. Тому що вони змушені платити високу ціну за електроенергію. Уряд наразі надає субсидії. Жодних відключень у Молдові немає. Однак взагалі для Молдови існує проблема з електрикою. 35% електроенергії можуть виробляти в Молдові за допомогою теплових електростанцій. Але з квітня Молдова буде мати проблеми з електрикою протягом теплого періоду, тому що теплові станції припиняють роботу, тож країна змушена буде купувати в Європі більше електроенергії. Відповідно й більше за неї платити", - зазначає журналіст Ілля Гулка. 

Головна ціль кремля, який і створив енергетичну кризу в республіці, на думку Гулки, - вплинути на майбутніх виборах до парламенту Молдови, замінивши проєвропейську більшість на проросійську: "Кремль хоче підштовхнути людей з Придністров’я вплинути на молдавську владу, прийняти російські умови. 350 тисяч людей з ПМР мають молдавські паспорти, вони мають право голосувати. Цю кризу треба розуміти саме в контексті майбутніх парламентських виборів. Москва потребує проросійський уряд у Кишиневі, щоб зросла військова присутність у Придністров’ї, а також щоб залучити ПМР до агресії проти України. Так, кремлю потрібна згода Кишиніва на перекидання більшої кількості російських солдатів у Придністров’я через молдавський аеропорт. І вони можуть отримати проросійську більшість на майбутніх виборах до парламенту". 


МолДРЕС в окупованому Придністров'ї. На іншому березі водосховища Україна. Фото: pridnestrovie-tourism.com

Колишній експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Филипенко також наголошує, що найбільша небезпека для України в сьогоднішній енергетичній кризі в Молдові – це вплив на майбутні вибори в республіці, які відбудуться влітку.

"Про те, що Україна припинить транзит газу через свою територію, в тому числі у придністровській регіон, було відомо заздалегідь. Але склалося таке враження, що як у Тирасполі, так і в Кишиневі, необхідним чином керівництво не відреагувало, думаючи, що криза вирішиться якось сама собою, що Україна не піде на цей крок. При цьому росія намагається чинити тиск на нинішнє керівництво Молдови", - вважає Филипенко.

Він зазначає, що Молдова – парламентська республіка, тобто голову уряду і напрями зовнішньої та всі напрями внутрішньої політики формують саме народні обранці. Тож майбутні парламентські вибори надзвичайно важливі. Президентські вибори, які відбулись у 2024 році, показали, що позиція політичної сили діючої проєвропейської президентки Майї Санду не найкраща: "Майя Санду виграла завдяки мобілізації діаспори. Але ситуація в самій Молдові не така вже й хороша. Тому результати парламентських виборів можуть бути далеко не сприятливими для проєвропейських сил. Тому, створюючи подібну кризу, росія намагається вирішити ключове питання – зміни політичного керівництва Молдови. Росія готова пожертвувати інтересами своїх співгромадян, тому що частина жителів Придністров’я мають російські паспорти, або просто лояльних до себе людей заради більш важливих для неї цілей. Для російського керівництва нічого не варте Придністров’я, коли на кону стоїть уся Молдова".

Поза санкціями

Те, що росія буде й надалі намагатись вплинути на Молдову, зокрема через проблеми з електроенергією, не викликає жодних сумнівів. І справді, раніше республіка закупала в ПМР дешеву електрику, яку виробляла придністровська МолДРЕС. Однак зараз, схоже, не йдеться про відновлення цих закупівель, адже кремль начебто планує виділяти кошти на поставки газу, на якому працює електростанція, виключно для потреб самого Придністров’я. Тож, скоріш за все, ціни на електроенергію в Молдові, яку країна закуповує в Європі, й у подальшому будуть високими. 

Варто зазначити, що Україна також може отримувати електроенергію з окупованого Придністров’я через єдину енергетичну систему. Електрику постачають в частину Одеської області. Про це восени 2024 року в інтерв'ю виданню "Укрінформ" заявив голова Одеської ОДА Олег Кіпер.

"Наша система електропостачання, побудована за часів СРСР, є такою, що в частину нашої області електрика йде з Молдови. Ми хочемо замкнути це напряму, щоб не бути залежними від МолДРЕС, що у Придністров’ї. На сьогодні вже йдуть роботи із прокладання нової лінії, вона пройде саме через Паланку", - наголосив очільник Одеської ОВА.

Виходить, за десять років агресії рф проти України питання почали вирішувати тільки з початком повномасштабної війни. Нагадаємо, лише у 2022 році національна енергетична компанія "Укренерго" оголосила про плани будівництва повітряної лінії 330 кВ "Новоодеська – Арциз" в Одеській області, щоб позбутись залежності від ПМР, а де-факто від росії. У 2023 році регіональна Служба відновлення та розвитку інфраструктури уклала угоди по двох секретних об'єктах на загальну суму п’ять мільярдів гривень. Вірогідно, ці закупівлі пов'язані із прокладанням нової лінії електропередач. У минулому році будівництво вже розпочалось.     

При цьому в відповіді на запит ЦПР Міністерство енергетики України зазначило: "В відповідності до погоджених з системними операторами суміжних держав правил розподілення дозволеної потужності на міжкордонних перетинах між Україною та іншими країнами визначено напрямки, за якими може здійснюватись обмін електричної енергії Об’єднаної енергетичної системи України, з Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Польщею та Молдовою. Таким чином, комерційний експорт та імпорт електроенергії між Україною та Придністровсько Молдавською Республікою не здійснюється".

З 2005 року електростанція у ПМР належить російській компанії "Інтер РАО". Наразі акціонерним товариством, яке зареєстроване в москві у 2002 році, керує Сергій Дрегваль. За даними порталу rusprofile, у 2023 році виручка російського монополіста, який є оператором експорту та імпорту електроенергії, впала на 35% або 41 млрд рублів. При цьому прибуток виріс на 15%. Компанія "Інтер РАО" активно отримує бюджетні підряди в росії, уклавши угод на загальну суму більше 145 млрд рублів. 

Сергій Дрегваль з 2021 по 2024 рік працював віце-губернатором санкт-петербургу, куруючи енергетичну сферу. До нього компанію "Інтер РАО" очолював Борис Ковальчук – син наближеного до президента рф володимира путіна бізнесмена Юрія Ковальчука. Примітно, що Борис Ковальчук та Сергій Дрегваль під санкціями. Ковальчук - під міжнародними. Щодо Дрегваля, то Рада національної безпеки та оборони України (РНБО) ввела проти нього санкції в листопаді 2023 року. Однак безпосередньо російська компанія "Інтер РАО" досі оминула санкційного списку. Принаймні компанія відсутня в відповідному реєстрі, до якого апелює РНБО. 

При цьому після початку агресії рф проти України неодноразово поставали пропозиції по введенню санкцій щодо російського підприємства, адже "Інтер РАО" має зв’язки не тільки в Європі, а буквально по всьому світу, що несе загрозу енергетичній безпеці. 


 Вплив "Інтер РАО" у світі. Інфографіка dixigroup

Варто також нагадати, що після окупації та анексії Криму росією, Україна через угоду між компаніями "Укрінтеренерго" та "Інтер РАО" постачала електроенергію на окупований півострів. Прокладкою виступала українська компанія "ДТЕК", власником якої є бізнесмен Рінат Ахметов. Про це повідомляло видання "NV Бізнес"

Крім цього портал "Цензор.нет" оприлюднив запис розмови зрадника України Віктора Медведчука з російськими політичними діячами Владиславом Сурковим і Дмитром Медведевим про поставки електроенергії в анексований Крим у 2014 році. Зокрема йдеться про контракт з компанією "Інтер РАО". Як нам повідомили в "Укрінтеренерго", наразі між підприємством і російською енергетичною компанією "Інтер РАО" будь-які договірні відносини відсутні. Однак у "Укрінтеренерго" не надали інформацію, коли та за яких обставин договір розірвали.

Незважаючи на всі ці факти, чомусь російське енергетичне підприємство, яке має вплив у різних країнах світу, досі не під санкціями, відповідно працює без обмежень. А значить шантаж росії може поширюватись. До того ж енергетика приносить непогані прибутки. 

Таким чином, для України енергетична криза в сусідній Молдові є вкрай небезпечною. З одного боку, це може вплинути на електоральні вподобання в Молдові і зміну проєвропейського вектору розвитку республіки на проросійський. Крім цього є загроза з боку контрольованого рф Придністров’я, якщо після виборів росія отримає дозвіл на вільне перекидання військ через кишинівський аеропорт. Більш того енергетична криза в Молдові показала, що необхідно посилювати й санкційний тиск на російські компанії. 

Олена Чернишова